Tabela i wyniki kolejek

 
Historia Drukuj

Historia Klubu

Pierwsze organizacje sportowe w Człuchowie zaczęły powstawać zaraz po wyzwoleniu w 1945 roku. Początki były trudne, brakowało wszystkiego: obiektów sportowych, sprzętu, instruktorów i nauczycieli wychowania fizycznego.

W pierwszym dziesięcioleciu po wojnie na terenie miasta powstało kilka klubów i kół sportowych. Były to: Piast Człuchów, MKS Człuchów, Liga Morska, Gwardia Człuchów, Ogniwo Człuchów oraz Klub Motorowy przy Lidze Przyjaciół Żołnierza. Niemal od początku swego istnienia K.S. Piast był zespołem liczącym się w skali województwa.

Ludowy Klub Sportowy "Piast" powstał w pierwszych miesiącach 1945 roku. Nie jest to pierwotna nazwa klubu, gdyż z chwilą utworzenia klub nazywał się "Pionier", potem "Budowlani", a dopiero "Piast". Pierwszą dyscypliną, którą zaczęto trenować, była piłka nożna. Pierwszych prezesem i kierownikiem sekcji piłki nożnej został Zenon Flis, a kapitanem Władysław Wojas. W końcu lat czterdziestych trudności finansowe, brak sprzętu oraz niewłaściwy stosunek władz sportowych do działaczy i sportowców klubu spowodowały wycofanie wielu oddanych ludzi. Na porządku dziennym były sytuacje, gdzie z braku środków na transport drużyna piłkarska przegrywała mecz walkowerem.

Aby zmienić złą passę następuje zmiana nazwy na Koło Sportowe "Budowlani" i przyłączenie do Powiatowego Przedsiębiorstwa Budowlanego. Zawiązało się ono w grudniu 1950 r. Pomysłodawcą powołania klubu sportowego był Mieczysław Rakowiecki. Prezesem koła został wybrany Kazimierz Kosicki, wielki entuzjasta piłki nożnej. KS "Budowlani" prowadził działalność w kilku sekcjach: piłki nożnej, tenisa stołowego, boksu, piłki siatkowej, szachów, strzelectwa, koszykówki kobiet i mężczyzn.
Największe osiągnięcia miała sekcja piłki nożnej, która składała się z dwóch drużyn seniorów oraz drużyny juniorów, wywodzących się głównie z Liceum Ogólnokształcącego. W tym czasie kierownikiem sekcji był Alfons Cywiński. Nad właściwym wyszkoleniem technicznym i taktycznym czuwali zatrudnieni trenerzy. W latach 1950-51 drużyna trenowana była przez Stanisława Grządziela, w 1952-53 przez Władysława Jankowskiego, a w latach 1954-56 przez Seweryna Saważyna. Duże zaangażowanie zawodników oraz trenerów, a także opiekuna macierzystego zakładu pracy przyczyniły się do tego, że w Człuchowie była jedna z silniejszych drużyn w piłce nożnej w województwie koszalińskim.

Zespół "Budowlanych" zwyciężał kolejne mecze, w niektórych przypadkach bardzo wysokim stosunkiem bramek. Na przykład w sierpniu 1952 r. wygrał z zespołem z Koszalina 10:0. W tym czasie Budowlani prowadzili w tabeli rozgrywek i zdobyli mistrzostwo klasy wojewódzkiej. W tym samym roku zostali zwycięzcą Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim. Pod koniec roku udało się drużynie wejść do trzeciej ligi. Przez cały 1953 rok zawodnicy nie odnieśli poważniejszych sukcesów i w efekcie musieli się pożegnać z III ligą. W latach następnych walczyli o mistrzostwo klasy A. Dobre lata Budowlanych się skończyły, pojawiły się głosy, że zawodnicy trenowali niesystematycznie. Z czasem opinie te potwierdziły się, gdyż następował stały spadek formy piłkarzy. W końcu 1954 r. zajmowali ostatnie miejsce w tabeli. W 1954-56 systematycznie trenowano drużynę juniorów, która w 1954 r. zajęła III miejsce w tabeli, a w 1955 r. zdobyła mistrzostwo grupy. W 1957 r. nastąpiła reorganizacja w klubie i sekcja ta znalazła się w klubie sportowym Piast.


W latach 1956-57 klub przekształcił się w klub ogólnomiejski Piast. W latach 60-tych przechodzi do Ludowych Zespołów Sportowych. W następnych latach piłkarze Piasta w większości grali w lidze wojewódzkiej. W 1980 r. mieli szansę zdobyć Puchar Lata, jednak końcowe rzuty karne zadecydowały, że drużyna ostatecznie zajęła czwarte miejsce.

W sezonie 1995/96 piłkarze Piasta zdobyli mistrzostwo województwa słupskiego, tym samym awansowała do III ligi. Jednak pobyt na tym poziomie rozgrywek trwał tylko rok. W tamtym czasie wyróżniającymi się zawodnikami byli: Marek Szank, Zbigniew Cyzman, Grzegorz Dowksza i Artur Pipczyński.

Autor tekstu: Krzysztof Lichucki

 
Copyright © 2018 Piast Agrochem Człuchów - Bądźmy Biało-Niebiescy!!!. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.